Wytwórcy energii

Więcej o Wirtualnej Elektrowni

O nas

Kontakt

Czym są regulacyjne usługi systemowe?

Regulacyjne usługi systemowe nazywane są również ARCM i jako rezerwa kompensują wahania w sieci energetycznej, a dokładniej częstotliwości sieci energetycznej.

Wraz z rozwojem energii odnawialnych w sposób naturalny dochodzi do występowania wyższych wahań w sieci energetycznej, ponieważ wiatr nie zawsze wieje, a słońce często kryje się za chmurami. Również odbiorcy energii elektrycznej ze swoimi nierównomiernymi profilami obciążenia stale wywołują wahania w sieci energetycznej. Mimo to w Niemczech zasilanie w energię elektryczną prawie nigdy nie ulega załamaniu. Jak to możliwe? Z jednej strony producenci energii elektrycznej i dostawcy energii są zobowiązani do sporządzania możliwie najdokładniejszych prognoz w odniesieniu do zasilania i poboru energii elektrycznej, aby optymalnie zaplanować przepływy obciążenia w sieci energetycznej z Niemczech i utrzymać normalną częstotliwość w sieci na poziomie 50 Hz.

ARCM

Ale co się stanie, jeśli zużycie energii podniesie się niespodziewanie i sprawi, że wszelkie prognozy, bez względu na to, jak dokładne, utracą na aktualności? Lub gdy nagła zmiana pogody silnie wpłynie na prognozowaną produkcję energii z wiatru i słońca? Lub w konwencjonalnej elektrowni dojdzie do awarii? W takim przypadku zastosowanie znajdują regulacyjne usługi systemowe, umożliwiające uniknięcie załamania sieci energetycznej. Rezerwa ta kompensuje wahania w sieci w ciągu kilku sekund („regulacja pierwotna”), pięciu minut („regulacja wtórna”) lub kwadransów („regulacja trójna”). Regulacyjne usługi systemowe mogą być świadczone nie tylko przez producentów energii elektrycznej, ale również przez odbiorców i magazyny energii elektrycznej.